Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Wiadomości

Kawashima Kazuhiro, Sekretarz Generalny WSKO

Kawashima 1

 

Gassho

 

Szanowni Państwo,

Obecna pandemia COVID-19 niestety nie zakończy się szybko, a niektóre kraje przewidują kolejną falę zachorowań. Wierzę, że pomimo niesprzyjających okoliczności czujecie się dobrze i jesteście bezpieczni.

Wspomniane w tytule wydarzenia zaplanowano na przyszły rok w Japonii, ale po dokładnych obradach Rady Dyrektorów WSKO, chciałbym ogłosić, że zostały one przesunięte na 2023 rok. Nie ustaliliśmy jeszcze dokładnych terminów, ale mamy nadzieję, że ustalimy harmonogram tak, aby wielu z Was przybyło do Japonii.

WSKO podjęło tę decyzję, chcąc po pierwsze chronić zdrowie uczestników wydarzeń i towarzyszących im członków ich rodzin, a po drugie zadbać, aby Światowy Taikai i Międzynarodowe Seminarium szkoleniowe miało wyjątkowy charakter. Informacje płynące ze świata mówią nam, że szczepionki i leki zostały pomyślnie opracowane i różne szczepionki będą dostępne prawdopodobnie już w przyszłym roku, ale z drugiej strony, niektórzy eksperci zwracają uwagę na ryzyko związane z ich udostępnianiem tak wcześnie, że mogą powodować skutki uboczne i szkodzić zdrowiu ludzi.

Ponadto informacje o planowanych igrzyskach olimpijskich w Tokio są takie, że władze MKOL rozważają ceremonie i olimpiadę bez udziału publiczności co ma na celu podniesienie bezpieczeństwa tego wydarzenia. Chciałbym, abyście wszyscy zrozumieli, że ta decyzja o przesunięciu naszych wydarzeń do 2023 roku to danie nam czasu to rozważenia wszystkich okoliczności.

Rozumiem jednak również, że dla tych, którzy z wielką nadzieją czekali na rozpoczęcie tych wydarzeń, przesunięcie ich aż do 2023 to duże opóźnienie. Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić poniższe działania pod hasłem „Projekt Japonia 2023”, obserwując i uważnie przestrzegając obostrzeń w podróżach międzynarodowych i zgromadzeniach w każdym z zainteresowanych krajów.

Kesshu

Czytaj więcej...

Odejście Urata Takehisa Sensei

News 0034 Urata Takehisa

 

Gassho

 

Otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość z Hombu...

W dniu 10 maja 2020 roku zmarł Urata Takehisa Sensei (浦田 武尚).

Urata Sensei od wielu lat kierował Kongo Zen Sohonzan Shorinji (金剛禅総本山少林寺). Był bardzo skromnym człowiekiem o głębokiej mądrości i współczuciu. Swoją postawą dawał przykład młodym mnichom, jak należy żyć.

Urata Sensei prowadził aktywną działalność edukacyjną. Jego wspaniałe wykłady zawsze były przepełnione głęboką wiedzą, troską oraz inspirującą energią, dzięki czemu trafiały wprost do serc uczniów, często zmieniając ich światopogląd, ich przyszłość, życie.

Odejście Urata Sensei jest wielką stratą dla szkoły Shorinji Kempo oraz dla całego społeczeństwa.

 

Nasze najgłębsze kondolencje dla jego rodziny.

Kesshu

Trzeci Shike Shorinji Kempo SO KOUMA

News 0033

 

Gassho!

 

Mamy nadzieję, że jesteście w dobrym nastroju i zdrowiu.

Dziś w wielu krajach na całym świecie są wprowadzone nadzwyczajne środki ostrożności, takie jak zamykanie granic czy kwarantanny domowe, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa. W kilku Państwach te ograniczenia mają się skończyć na przełomie kwietnia i maja, ze względu na dobre wyniki walki z wirusem. Niestety w niektórych krajach sytuacja z COVID-19 wymaga wydłużenia ograniczeń i obostrzeń. W takich okolicznościach wielu z Was jest zmuszonych do życia z mniejszą swobodą niż dotychczas i nie tylko jest to związane z przerwą w ćwiczeniu Shorinji Kempo. Wszystkim mistrzom filii lub kenshi, którzy nie czują się dobrze, szczerze życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszystkim mistrzom filii lub kenshi, którzy kontynuują pracę, aby wspierać życie ludzi, którzy są pracownikami służby zdrowia lub pracują w dziedzinie związanej z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, chcielibyśmy wyrazić nasze wielkie uznanie i szacunek. Ponadto modlimy się, aby zachowali swoje własne zdrowie i bezpieczeństwo.

W tak trudnych okolicznościach widzimy cudowne działania. Wielu kenshi łączy się poza własnymi filiami, a nawet granicami kraju za pośrednictwem aplikacji do spotkań online lub podobnych, aby pozostać razem, ćwiczyć razem i inspirować się wzajemnie. Niektórzy z Was zapewne już uczestniczy w takich działaniach. Te wspaniałe wysiłki przypominają nam, że mamy tak dużą ilość osób ćwiczących Shorinji Kempo w tak wielu krajach, kontynentach i że możemy się wspierać nawzajem.

Dziś potrzebujemy „zostać w domu” na trochę dłużej. Wszyscy mistrzowie filii mogli już coś zrobić dla swoich kenshi, którzy podążają za Wami. Być może niektórzy kenshi lub ich rodziny odczuwają depresję. Nawet jeśli jest to połączenie internetowe lub nawet jeśli jest to krótkie spotkanie i wspólne ćwiczenia fizyczne, to pozytywnie wpłynie na ich umysły, ponieważ człowiek to „Shin Shin ichinyo” (ciało i umysł funkcjonują razem). Byłoby wspaniale, gdyby Shorinji Kempo mogło się przyczynić do utrzymania więzi między ludźmi, podtrzymaniu ich na duchu, utrzymania zdrowia.

Wierzmy, że ludzka mądrość zakończy tę pandemię w niedalekiej przyszłości. Pragniemy, aby przyszłoroczny Światowy Taikai był okazją dla wielu z Was, aby porozmawiać o cudownej mocy Shorinji Kempo i jej potencjale biorąc pod uwagę dzisiejsze problemy. W tym celu zróbmy teraz wszystko, aby utrzymać zdrowe ciało i umysł.

Kesshu.

Maseczki mają być założone, ale jak na zdjęciu!

News 0032

 

Gassho!

 

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo oraz zalecenia Ministerstwa Zdrowia i sugestie Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa informujemy o zawieszeniu treningów do 31 maja 2020 r. Wszyscy czekamy, jak będzie rozwijała się sytuacja w kraju. Będziemy Państwa na bieżąco informować na stronie oraz na naszym profilu Facebook.

Jednak kenshi Shorinji Kempo nie poddają się tak łatwo — w domu każdy ma czas, żeby więcej praktykować medytację (mam nadzieję, że lektura na ten temat już jest przeczytana), poćwiczyć rozciąganie oraz techniki.

Przypominam, że na tej stronie po zalogowaniu macie dostęp do pełnych materiałów!

D. Howański

8 Europejski Taikai Shorinji Kempo - 2019!

News 0029

 

Europejski Taikai organizowany jest co 4 lata, tym razem organizatorem była Szwedzka Federacja Shorinji Kempo. W dniach 5.07-08.07 w Sztokholmie odbył się Embukai oraz 2-dniowe seminarium z nauczycielami z japońskiego klasztoru Shorinji Kempo.

Głównymi prowadzącymi byli:

  • Kawashima Kazuhiro Sensei, 8 Dan Seihanshi (sekretarz generalny Światowej Organizaji Shorinji Kempo — WSKO);

  • Arai Shoji Sensei, 7 Dan Junhanshi (z-ca sekretarza generalnego WSKO);

  • Aosaka Hiroshi Sensei, 9 Dan Daihanshi (instruktor WSKO);

  • Matsumoto Yoshifumi Sensei, 7 Dan Seihanshi (instruktor WSKO).

Czytaj więcej...

Egzamin na 1 Dan

News 0031

 

Gratulujemy!!!

 

Z wielką dumą informujemy, że w Polskiej Organizacji Shorinji Kempo zwiększyła się grupa Yudansha!

Dominika Chlipała i Tomasz Ferdek zdobyli stopnie 1 DAN (Shodan)!

Dominika i Tomek ćwiczą z nami od swoich najmłodszych lat, jesteśmy z nich bardzo dumni! Już podczas Europejskiego Taikai wystąpili w czarnych pasach!

Brawo!

 Gassho

 

12 Maja - Dzień Kaiso

News 0028

 

Gassho!

Dziś jest Dzień Pamięci Kaiso So Doshina — założyciela Shorinji Kempo (10 lutego 1911 ~ 12 maja 1980)

 

PRACUJ NAD SOBĄ (fragment wykładu Kaiso)

 

Jeśli uczyniłeś złego to jest to złe. Jest powiedzenie: „Nie pozwól, aby nie nagrodzić chwalebnego czynu lub potępić złego”, znaczy zawsze pochwal wysiłek i piętnuj zły uczynek. Jest po prostu oczywiste, że powinno chwalić się wielki wysiłek i karać złe sprawki. Mimo to, niektórzy przymykają oczy na swoje przewinienia lub innych okazując im wyrozumiałość.

Możemy znaleźć wymówkę dla robienia bezsensownych rzeczy mówiąc: „Nawet złodziej ma powód”. „Mimo to błąd jest błędem”, a „Zakazane rzeczy są zakazane”. Czy to nie jest to co nazywany „prawdziwą odwagą”? Jeśli nie zgadzasz się z tym co mówię możesz porzucić ćwiczenie Shorinji Kempo.

Nawet jeśli mam pewne zobowiązania, chciałbym móc mieć możliwość korygowania moich przyjaciół nawet gdyby to oznaczało ukaranie, dopóki nie poznają swego błędu. I myślę, że taki rodzaj międzyludzkiej relacji jest potrzebny w Shorinji Kempo.

Więzi w relacjach nie powstają w ciągu jednego dnia. Powstają poprzez budowanie wzajemnego zaufania i szacunku przez czas spędzony razem. W polityce nie jest niczym dziwnym chwalenie innych. Niemniej jednak chciałbym uniknąć takiej sytuacji w naszej organizacji.

Takie sytuacje będą się powtarzać. Nieuczciwi ludzie będą zdradzać lub wykorzystywać innych. Jakkolwiek w tym samym czasie musisz wiedzieć, że tam, gdzie oszustwo nie zostanie ujawnione tam nie ma uczciwego świata. Mając to na uwadze, chcę zacząć na nowo Shorinji Kempo kładąc nacisk na „pracę nad sobą”.

 

Wymagania do zdawania egzaminów

News 0027

 

Gassho!

 

Od 1 kwietnia 2019 ulegają zmianie wymagania dotyczące zdawania egzaminów: minimalne okresy pomiędzy egzaminami oraz wymagana ilość odbytych seminariów.

 

Zobacz plik >>>

 

 

Filmik o Shorinji Kempo

News-0007

 

Gassho!

 

Poniższy filmik (w języku polskim) bardzo dobrze przekazuje ducha naszej Organizacji oraz trendy dalszego rozwoju.

Zapraszamy do oglądania!

 

FILMIK >>>

Egzamin na 1 Dan

News 0026

 

Gratulujemy!!!

 

W ostatnią sobotę (23.02.2019) kenshi Magdalena Tomaszewicz jako pierwsza Polka odebrała Inkajo (Dyplom) na stopień 1 Dan w Shorinji Kempo i po raz pierwszy założyła swój czarny pas.

 Gassho

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi