Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Opowieść o „Sammonshu”, Drużyna Bramy Górskiej

Górska Brama to budynek ukończony latem 1967 przed wejściem do Hombu Dojo, nazywany również „Nio-mon”, który stanowił czerwoną bramę wejściową przed siedzibą Shorinji Kempo. Ponieważ na pierwszym piętrze tej bramy mieścił się internat dla przyjezdnych studentów, większość z nich nazywana była „Sammonshu” (co oznacza Drużynę Bramy Górskiej).

 

Wśród tych, którzy ćwiczyli w Hombu, jedna grupa otrzymywała wynagrodzenie i pełne wyżywienie, to właśnie oni uczyli studentów oraz odpowiedzialni byli za administrację, jak również za ćwiczenie „samu”, czyli dbanie o Dojo. Gdy Brama Górska była gotowa, niektórzy z tych mężczyzn obieli ją swoją opieką.

 

Poza pełnoetatowymi ludźmi, byli tacy którzy oszczędzali pieniądze, żeby zostać w Hombu i skupić się wyłącznie na treningach. Spali oni wcześniej w pokoju obok sali Dojo, który był w kształcie litery L. Po przebudowie zostali przeniesieni do Górskiej Bramy, dlatego również stanowili Drużynę Bramy Górskiej. Kaiso zaczął się im przyglądać, widząc w nich w przyszłości pełnoetatowych pracowników. Od czasu do czasu Kaiso zwoływał pełnoetatowych pracowników i uczniów wołając „Shugo!”. Wówczas zwracał im uwagę i pouczał ich odnośnie zachowania, czy pracy administracyjnej w Hombu. Zazwyczaj były to nauki prowadzone w formie wykładów, z przykładem zachowań pojedynczych ludzi, lecz nauka miała być dla wielu. Słowa Kaiso nie były tylko zwykłym pouczeniem, lecz płynęły z jego doświadczenia życiowego oraz głębi Shorinji Kempo. Takie rozmowy z Kaiso stały się bardzo cenną lekcją w procesie nauczania.

 

W nocy, pełnoetatowi pracownicy Hombu oraz Drużyna Bramy Górskiej trenowali w Hombu. Również była grupa Kenshi w Hombu, która nazywała się Dekasegi Gumi (tłumacząc dosłownie: Grupa Pracujących Emigrantów). Grupa entuzjastów z okolić Hombu, która również przyjeżdżała ćwiczyć wieczorami po pracy.

 

Przed każdym wydarzeniem w Hombu, pełnoetatowi pracownicy, Drużyna Bramy Górskiej, uczniowe z Hombu i wielu innych dbało o nienaganny stan Hombu. Kaiso tłumaczył, że osoba przyjeżdżająca do Hombu i widząca to miejsce w czystości i porządku może być dumna, że tu jest.

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi