top of page

ZAŁOŻYCIEL SHORINJI KEMPO

Kaiso-54.jpg
SO DOSHIN

 

Założyciel (jap. Kaiso) i Pierwszy Shike Shorinji Kempo

(10 lutego 1911 ~ 12 maja 1980)

Kaiso urodził się w roku 1911 w Japonii w prefekturze Okajama. Po raz pierwszy odwiedził Chiny w wieku 17 lat. Podczas swoich następnych wizyt przez specyfikę swojej pracy nauczał się tajemnych chińskich sztuk walki. Podczas II wojny światowej Kaiso obserwował zachowania człowieka w rzeczywistości i doszedł do wniosku, że niezależnie od ideologicznych, religijnych oraz narodowych cech, decydujący wpływ na życie kraju mają osobiste cechy ludzi, którzy zajmują wysokie stanowiska lub sprawują władzę.

Kaiso wrócił do Japonii w 1946 roku z nastawieniem, aby pomóc w odbudowie swojej ojczyzny poprzez kształtowanie silnych osobowości.

Pośród powojennego chaosu, w warunkach okupacji większość Japończyków zgubiła życiowe wartości i nadzieję na godną przyszłość. Zapomnieli o zasadach moralnych, jak i tych dotyczących właściwego zachowania. Rzeczą zwyczajną stała się powszechna niezgoda, wzajemne obrażanie oraz całkowita obojętność na nieszczęście innych. Starsze społeczeństwo, pozbawione dumy narodowej i pewności siebie, straciło cele życiowe, przez co stało się zagubione. W tym samym czasie znaczna część młodzieży, która miała stać się przyszłością Japonii, starała się unikać bolesnej rzeczywistości i zaczynała tracić swoją godność.

To bardzo niepokoiło Kaiso. Postanowił poświęcić swoje życie na nauczanie młodych ludzi, pomagając im wyrastać na osoby godne zaufania i szacunku.

Poukładał wyuczone przez siebie techniki i założył nowy system nauczania z uwzględnieniem własnych idei.​​

bottom of page