top of page

ZNACZENIE ZNAKU "BU" I ISTOTA BUDO

ZNACZENIE ZNAKU "BU"

Chiński znak 「武」, odpowiadający „bu” w słowie „budo” (droga wojownika) jest to schemat składający się z trzech symboli oznaczających „dwa”, „włócznia” i „zatrzymać”, a wszystkie razem - „zatrzymać dwie włócznie” lub „zatrzymać walkę”. Korzeń słowa bu to nie „walka”, „porażka” lub „zabijać”, a „przetrwać walkę” tym samym torując drogę do wzajemnej pomocy i harmonii, które tworzą spokojną atmosferę. Sztuki walki powinny stać na straży moralności w społeczeństwie.​

Kaiso wyjaśniał znak „bu” w słowie „budo” następująco: „To jest to, co zatrzymuje konflikty między ludźmi, to, co przyczynia się do wspierania pokoju i kultury i to, co posiada moralność, która wyraża drogę harmonijnej współpracy (doprowadzenie do harmonii świadomości i połączenie wysiłków). To jest to, co nigdy nie rani przeciwnika, nie szuka konfliktów, nie zakłada zwycięstwa nad przeciwnikiem, jako celu”. Ponadto, „Budo odpowiada wyższemu znaczeniu znaku „bu”, to droga do osiągnięcia tego celu. To droga, która może przyczynić się do pokoju na całym świecie i ogólnego dobra”.

​​

​​BU, JAKO SPOSÓB BUDOWANIA CHARAKTERU

Shorinji Kempo, które praktykujemy na co dzień, może być podzielone na kilka części. Gi obejmuje techniki obrony i ataku. Jutsu - to jego zastosowanie, a Ryaku - opcje i metody jak połączyć Bu-no Tai i Bu-no Yo. To daje ludziom możliwość znalezienia odwagi i siły, niezbędnych do samoobrony. Jednocześnie, to wychowuje ludzi, którzy byliby w stanie używać tego męstwa, siły i determinacji do doskonalenia społeczeństwa, jako całości.

Istotą Budo nie jest zwycięstwo nad kimś lub zaspokojenie własnego pragnienia doskonałości. To, przede wszystkim, umiejętność radzenia sobie z własnymi słabościami, osiągnięcie pewność siebie i nauczenie się żyć i rozwijać się razem z innymi. W ten sposób możemy wspierać innych i sami korzystać z pomocy. Wszystko to ukierunkowane jest na budowę harmonii społeczeństwa, w którym będą szczęśliwi inni i my sami.

​FAŁSZYWE INTERPRETACJE BUDO

Niektóre rodzaje sportów walki, które utożsamiają się z Budo, faktycznie pokazują fałszywe rozumienie tego słowa. W zasadzie te rodzaje są skoncentrowane na osiągnięciu zwycięstwa w zawodach, koncentrują się na wyczerpujących treningach i efektownych akrobacjach. Kiedy ci ludzie omawiają swoje poglądy, zawsze koncentrują się na konkurencji i sile, preferując tylko jedną technikę, która jest ukierunkowana na eliminacje i zwycięstwo. Całe ich szkolenie ukierunkowane jest na jednostronne dążenie do zwycięstwa. Oni szanują tylko tych, którzy władają większą siłą i ta zasada przenosi się na życiowe ideały.

Z całą pewnością można powiedzieć, że takie zniekształcone myśli i metody szkolenia tego rodzaju, uznających się za Budo, ale w rzeczywistości dążących tylko do osiągnięcia doskonałości w sporcie, przynoszą wiele szkody. Osoby, które są szkolone według takich błędnych założeń często są zarozumiałe, niegrzeczne i egoistyczne. Nauczyciele takich pechowych uczniów tylko używają nazwy Budo, aby ukryć fałszywy charakter swoich metod.

SENS SZTUK WALKI I WALKI BEZ BRONI

W dawnych czasach człowiek musiał walczyć przy użyciu tylko pięści i nóg. W ciągu ostatnich kilku wieków broń przeszła ewolucję od mieczy, włóczni i strzał do karabinów i innej broni pozwalającej zabijać dużo szybciej i z dużo większych odległości. We współczesnym świecie człowiek rozwinął technologie zabijania do takiego poziomu, że całe narody stoją przez zagrożeniem ludobójstwa, a wykorzystanie broni nuklearnej może doprowadzić do zagłady całej ludzkości. W obliczu zagrożenia masowego rażenia poprzez nowoczesne środki zabijania, czy jest sens, aby spędzić trzy do pięciu cennych lat życia na nauce prymitywnego rodzaju walki gołymi rękami? Każdy, kto zastanawia się nad tym, powinien z całą pewnością zdecydować, czy ma sens trenować sztuki walki mając za cel tylko zwycięstwo nad druga osobą.

ŻYĆ W HARMONII Z SAMYM SOBĄ I Z INNYMI

Przekonanie, że Budo to sposób ulicznej walki lub zwycięstwa w konkursie jest niebezpieczne i nie tylko bezużyteczne/niepotrzebne, ale znacznie gorzej. Tylko silne ciało i piękna twarz nie jest jeszcze oznaką szlachetności duszy, zarówno jak i zwyciężając w konkursie lub w walce nie można jeszcze uznać się za osobę, która opanowała istotę Budo. Każdy, kto chce podążać prawdziwą drogą sztuk walki powinien rozumieć sens Bu, wartości Budo i nauczyć się zwyciężać samego siebie, a nie innych. Należy mieć świadomość, że jesteście częścią Dharmy i rozumieć, po co przyszliście na świat. Charakter człowieka przejawia się z dobrej lub innej strony, w zależności od myślenia człowieka. Dlatego powinniśmy dążyć do prawdziwego zrozumienia Budo, nie, jako zbiór technik pokonywania i zabijania, a jako metodę samodoskonalenia, aby żyć w harmonii z samym sobą i z innymi.

Kaiso-56.jpg
Kaiso-35.jpg

Shorinji Kempo - to nie tylko technika samoobrony. To metoda kształtowania charakteru człowieka, to sztuka walki, badająca szczęście ludzi, jako indywidualnych jednostek, które wnoszą swój wkład w utrzymanie pokoju i dobrobytu ludzkości. Oto właśnie jest Shorinji Kempo.

IN THE NEWS

I AM A PARAGRAPH

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page.

I AM A PARAGRAPH

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page.

I AM A PARAGRAPH

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page.

LAST EVENT

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

PARTNERZY
Ozaki_edited.jpg

OZAKI

Sklep internetowy

Dogi / Obi / Hoi / Do itd.

KATALOG >>>

Maekawa_edited.jpg

MAEKAWA

Sklep internetowy

Do / Kask / Kaszulki itd.

KATALOG >>>

20220905_232535_edited.jpg

SKLEP W HOMBU

Zamówienie przez Sekretariat

Kamoku / Tokuhon / Sodesho

(angl / jap wersji)

bottom of page