top of page

MEDYTACJA W SHORINJI KEMPO

W JAKIM CELU WYPEŁNIA SIĘ RYTUAŁ CHINKON GYO?

Trening w Shorinji Kempo włącza w siebie wypracowanie techniki (Ekkin Gyo) i praktykę chinkon (chinkon gyo), która opiera się na medytacji Zazen. Poprzez powtarzanie Słowa prawdy - Seiku, Przyrzeczenia - Seigan, i Postanowienia - Shinjo, które są skompresowanym sformułowaniem doktryny, my, praktykując Chinkon gyo, utwierdzamy się w swoim dążeniu do praktykowania Shorinji Kempo.

W czasie Chinkon Gyo praktykujemy medytację Zazen, aby uzyskać równowagę i samokontrolę. Wiele osób zaczyna praktykowanie Shorinji Kempo w celu opanowania techniki kopnięć nogami, rękami i to jest ekkin-gyo, ale bardzo ważne jest, aby pamiętać, że praktyka medytacji Zazen jest nierozerwalnie związana z wypracowaniem techniki i tylko w tym przypadku będzie to Shorinji Kempo.

W celu rozwinięcia siły i odwagi niezbędnych do sprostania niebezpieczeństwu i odpowiedniemu zachowaniu się w trudnych sytuacjach, kenshi powinni dążyć do rozwoju ciała i ducha.

2011_03170021.JPG

ZRÓWNOWAŻENIE SILNEGO CIAŁA I CZYSTEGO UMYSŁU

W sytuacji stresującej nasze serce zaczyna bić szybciej, krew napływa i „na zimno” spływa po plecach. Nikt z nas nie uzna tego za dziwne. Od dawna wiadomo, że u ludzi, których praca wymaga ciągłej uwagi i dużo stresu, często rozwijają się choroby żołądka. Funkcjonowanie naszego serca i rozumu powoduje osłabienie lub wzmocnienie naszego ciała. I odwrotnie, kiedy nasze ciało jest osłabione i chore nasze serce i rozum stają się podatne na depresję. To nie jest nowością dla nikogo z nas, a jednak, w praktyce, i w rezultacie samodoskonalenia, często ignoruje się tę powszechne znaną cechę naszego funkcjonowania. O ile od narodzin dusza i ciało są jednością, my w swym dążeniu do samodoskonalenia nie możemy ignorować żadnego z tych początkowych objawów. Najpełniejszy rozkwit człowieczeństwa nie może być osiągnięty tylko poprzez ćwiczenia, bez względu na to, jak doskonałe by one nie były. Także duchowy rozwój, przy którym ignoruje się ciało, nie może doprowadzić do pożądanej samorealizacji. Shorinji Kempo opiera się na zrozumieniu złożonego współdziałania Ciała i Ducha, twierdzi, że obecny rozwój każdego Kenshi jest możliwy tylko w przypadku zrównoważonego rozwoju silnego ciała i czystego umysłu.

ODDYCHANIE - TO ŻYCIE I ŹRÓDŁO FIZYCZNEJ I DUCHOWEJ SIŁY

Oddychać - znaczy żyć. Podczas gdy bez jedzenia i wody organizm może żyć więcej niż tydzień, nie oddychać tylko przez pięć minut, oznacza śmierć. Oddychanie - to życie. Wymowa japońskiego słowa „oddychanie” przekazuje również pojęcia takie jak „energia” lub „ki” i oddychania - jest źródłem ki. Kiedy oddychanie staje się nierówne, to samo staje się z rozumem. Podobnie, kiedy umysł jest w rozsypce, oddech staje się nieregularny. Właśnie z tego powodu przez stulecia uważało się, że kontrola oddychania jest pierwszym krokiem na drodze samodoskonalenia. Regulując oddychanie, regulujemy rozum.

EFEKTYWNA METODA DLA OCZYSZCZENIA ŚWIADOMOŚCI

Poprawne oddychanie pomaga oczyścić krew i sprzyja zdrowemu ciału. Polepszenie przepływu krwi do mózgu (zbiornika świadomości) prowadzi do poprawy funkcjonowania mózgu i poprawy świadomości, w tym lepszej koncentracji. W Shorinji Kempo używa się specjalnej metody kontroli oddechu i uczniowie powinni posiąść tę zdolność, podobnie jak praktykę Chinkon gyo. To wasza osobista odpowiedzialność przed samym sobą - połączyć te metody z wypracowywaniem techniki i ukierunkować to na samodoskonalenie.

11950179_875920145848619_3425870137627743531_o_edited.jpg
DAJ SOBIE SPOKÓJ
Kaiso-46_edited.jpg

Wszyscy szukamy szczęścia, ale większość z nas szuka go na zewnątrz. Uzależniamy je od innych ludzi, szukamy go w pracy, podczas wypoczynku. W miarę upływu czasu nasze marzenia powoli bledną. Stajemy się mniej idealistyczni, a bardziej pragmatyczni. Liczymy chwile szczęścia i próbujemy filozofować na temat marzeń, które się nie zrealizowały albo realizacja których nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Najczęściej nasze życie układa się w przewidywalne wzorce, a my tęsknie rozglądamy się za naszymi niespełnionymi lub próżnymi marzeniami.

CHINKON GYO
Chinkon_Gyo.jpg

Najpełniejszego otwarcia natury człowieka, nie da się uzyskać wyłącznie drogą ćwiczeń fizycznych, nie ważne jak doskonałe by one nie były. Podobnie, wyłącznie duchowy rozwój, przy którym zaniedbywane jest ciało, nie doprowadzi do pożądanej samorealizacji osobowości.
Shorinji Kempo opierając się na rozumieniu skomplikowanego współdziałania pomiędzy ciałem a umysłem, twierdzi, że prawdziwy rozwój każdego kenshi jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku zbalansowanego rozwoju silnego, zdrowego ciała oraz jasnego i ustabilizowanego umysłu.

PARTNERZY
Ozaki_edited.jpg

OZAKI

Sklep internetowy

Dogi / Obi / Hoi / Do itd.

KATALOG >>>

Maekawa_edited.jpg

MAEKAWA

Sklep internetowy

Do / Kask / Kaszulki itd.

KATALOG >>>

20220905_232535_edited.jpg

SKLEP W HOMBU

Zamówienie przez Sekretariat

Kamoku / Tokuhon / Sodesho

(angl / jap wersji)

bottom of page