top of page

SYMBOLE SHORINJI KEMPO

IDEE ZAŁOŻYCIELA WYRAŻONE W MANJI

W 1947 roku, w wieku 36 lat założyciel So Doshin powiesił tablicę z napisem "少林寺拳法" (Shorinji Kempo) nad wejściem do dojo w 5,5 tatami. Celem było pokazanie ludziom jak przeciwstawiać się niesprawiedliwości i przemocy w chaosie powojennej Japonii. On wybrał Manji (卍 - tzw leworęczny Mandzi) jako symbol Shorinji Kempo. W ramach wschodniej tradycji Manji symbolizuje wielką delikatność, życzliwego ducha i wiecznie zwyciężającą mądrość i siłę.

Założyciel, przy pomocy Manji, jako symbolu, uczył swoich naśladowców przestrzegania surowych reguł, współpracy, aby stać się użytecznym zarówno dla samego siebie, jak i społeczeństwa. On zarejestrował "卍", znak i symbol Shorinji Kempo zarówno w pisowni w wersji japońskiej, jak i łacińskiej, aby zagwarantować ochronę prawną znaku. Założyciel powiedział „Jesteś wolny, aby wziąć łódź o nazwie Shorinji Kempo i jesteś wolny, aby zostawić ją w dowolnym czasie, ale w czasie, gdy jesteś na pokładzie, należy postępować zgodnie z duchem Shorinji Kempo”. Przywiązywał wielką wagę do duchowej jedności.

Z Manji, w charakterze symbolu i z zasadami „Połowa szczęścia sobie, połowa - drugiemu człowiekowi”, „Jedność Ciała i Umysłu”, „Harmonia Siły i Miłości”, on zamierzał poprzez Shorinji Kempo przypomnieć Japończykom o wierze, sprawiedliwości i odwadze.

SHORINJI KEMPO ROZPOŚCIERA SWOJE SKRZYDŁA NA CAŁY ŚWIAT

Shorinji Kempo ma ponad 600 wspaniałych i atrakcyjnych metod i opiera się na filozofii wielkiej dobroci i siły. Z Japonii rozpowszechniło się na cały świat.

So Yuki, która miała 22 lata, odziedziczyła po So Doshin przywództwo szkoły Shorinji Kempo. Czas mijał i dzisiaj w 21 stuleciu zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln praktykujących Shorinji Kempo w filiach w 40 krajach świata. Shorinji Kempo urosło to takich rozmiarów, nie mając ani jednej organizacji - odłamu. Jesteśmy znani, jako „jedyna organizacja sztuk walki, która jest jednym podmiotem prawnym na całym świecie”.
Jednakże, w rezultacie tej globalizacji pojawiło się wiele problemów. Jednym z nich jest to, że od momentu jego powstania Manji, który symbolizuje Shorinji Kempo, kojarzył się ze swastyką, co spowodowało brak możliwości rejestracji w niektórych krajach. Z tego powodu WSKO musiało używać znaku „拳” (Ken - pięść) w tarczy loga. Bez względu na to, że Shorinji Kempo jest jednolitą Organizacją na całym świecie, nie byliśmy w stanie używać jednolitej symboliki. Obecnie nadszedł czas rozwiązania tego problemu i stworzenia jednego symbolu, który będzie mógł być używany na całym świecie.

Manji-no michi.jpg

OD MANJI DO PODWÓJNEGO KRĘGU

Kiedy Manji obraca się, zmienia się i w swojej wyższej formie staje się kręgiem. Gdy mowa o kręgu, ludzie, którzy kochają Shorinji Kempo będą myśleć o jeszcze jednym używaniu tego terminu. „Zasada koła” to słowa, często używane przez So Yuki w jej wypowiedziach. Innymi słowy, jest to fundamentalna zasada praktyki Shorinji Kempo, którą jest Jiko Kakuritsu. Aby być w stanie coś zrobić dla innych ludzi, trzeba najpierw rozwijać własne umiejętności. Tylko, jeśli będziecie rozwijać sami siebie, będziecie w stanie pomagać innym. To jest Jiko Kakuritsu, ale to nie jest punkt końcowy ascetycznych nauk. Musisz użyć samodoskonalenia dla aktywnych i konkretnych działań, dla szczęścia innych i aby stać się pożytecznym członkiem dla społeczeństwa. Inaczej mówiąc - Jita Kyoraku. Sumienna praktyka Shorinji Kempo działa od Jiko Kakuritsu do Jita Kyoraku, i tak w kółko - to niekończący się proces.

W rozwoju nowego symbolu wyraziliśmy silne uczucia Założyciela, wyrażając Manji jako krąg, w ten sposób, zachowując jego pierwotną percepcję. Sens tego, że kręg nie jest pojedynczy, a są dwa, jest w tym, żeby wyrazić idee dotyczące siebie i innych, siły i miłości, umysłu i ciała, tego co duchowe i fizyczne. To także odzwierciedla związek Wszechświata i Ziemi, Nieba i Ziemi, Yin i Yang.

Spotykając się z przyjaciółmi i trenując, możecie zyskać pewność siebie i stopniowo ta pewność uwidoczni się w waszych działaniach. Ludzie przyjdą was wesprzeć - tworzy się współpraca i będziecie mogli wnieść wkład w społeczeństwo i w pojedynczych ludzi. Wówczas poznajecie radość z bycia potrzebnym i niezawodnym, a to z kolei prowadzi do jeszcze większej pewności siebie.

TARCZA, JAKO SYMBOL I CZTERY PUNKTY

W Shorinji Kempo tarcza odzwierciedla wiarę, przy pomocy której, należy bronić sprawiedliwości i prawa prawdy Dharmy. Nie chodzi o zwycięstwo lub porażkę. Cztery kropki symbolizują wschodnią filozofię czterech przejawów wszechświata - nieba, ziemi, ognia i wody. Shorinji Kempo powstało na wschodzie i wyraża się przez te cztery punkty. Jednocześnie, one także wyrażają cztery obowiązki ludzkości, cztery pory roku i cztery strony świata.

DUCH MANJI ROZWIJA SIĘ W KRĄG

Shorinji Kempo rozpoczęło się z wyrażenia swojego ducha poprzez Manji i tak jest do dzisiaj. Obecnie, będąc szeroko reprezentowaną na całym świecie, musimy odejść od tradycyjnej Manji i pozwolić jej przerodzić się w pełny krąg by szerzyła i rozwijała się dalej.

SODESHO (naszywka)

NASZYWKA NA RĘKAWIE

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your...

NASZYWKA NA RĘKAWIE U DZIECI

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page.

KURO-OBI (czarny pas)
Habahiroobi_edited_edited.jpg
PARTNERZY
Ozaki_edited.jpg

OZAKI

Sklep internetowy

Dogi / Obi / Hoi / Do itd.

KATALOG >>>

KOLOROWY PASEK NA CZARNYM PASIE

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page.

Maekawa_edited.jpg

MAEKAWA

Sklep internetowy

Do / Kask / Kaszulki itd.

KATALOG >>>

20220905_232535_edited.jpg

SKLEP W HOMBU

Zamówienie przez Sekretariat

Kamoku / Tokuhon / Sodesho

(angl / jap wersji)

bottom of page